Trots att vädrets makter inte visade sig från sin nådigaste sida mötte ett femtiotal medlemmar upp på årsmötet för Öckerööarnas Släktforskarförening 24 februari 2007. Efter årsmötesförhandlingarna välkomnade vi Gabriel Wallgren från Arkiv Digital

(Klicka på bilderna för att se dem i större storlek)

Trots att vädrets makter inte visade sig från sin nådigaste sida mötte ett femtiotal medlemmar upp på årsmötet för Öckerööarnas Släktforskarförening 24 februari 2007. Mötet som sådant blev en fridfull tillställning med omval över hela linjen och med godkännande av verksamhets- och revisionsberättelse, arbetsplan för 2007 och förslag till budget. Före årsmötet inledde styrelsen med att informera om planerade aktiviteter för första halvåret: Släktforskningens Dag 17 mars, besök från Krigsarkivet 21 april och resa till Käringön 9 juni.

P2240946-t-tt.jpg - 6206 BytesEfter årsmötesförhandlingarna välkomnade vi Gabriel Wallgren från Arkiv Digital, som höll ett uppskattat föredrag om företagets möjligheter att hjälpa släktforskare till en snabbare och korrektare forskning genom att utnyttja digitala P2240950-t-tt.jpg - 5337 Bytesbilder ur våra kyrkoböcker. Hittills hade man fotograferat cirka 3 miljoner sidor sedan starten 2004 med tyngdpunkten förlagd till arkivalierna i Göteborgs och Vadstena landsarkiv och Värmlandsarkivet i Karlstad. Ett nystartat verksamhetsområde var Krigsarkivets handlingar med tyngdpunkten förlagd till generalmönsterrullorna.

Vår förening har redan köpt in en stor del av Arkiv Digitals material för Öckerö socken och det finns planer på att komplettera detta. Gabriel demonstrerade också en för de flesta helt okänd möjlighet att hitta sina anor, nämligen passjournalerna ur Göteborgs Landsarkivs samlingar. Långt in i sen tid gällde lag om passtvång vid inrikes resa och ett rikhaltigt material finns bevarat. För Bohuslän gäller det tiden från 1783 och en god bit in på 1800-talet. Gabriel avtackades med en vårbukett av mångfärgade tulpaner.

P2240954-t-tt.jpg - 5600 Bytes Han avlöstes av våra egna Claes-Göran Sörensson och Rolf Nilsson, som demonstrerade sina arbeten med att registrera för oss släktforskare ovärderliga arkivalier (flyttningsattester och födelse- och dopböcker). Resultaten kommer att finnas tillgängliga på föreningens hemsida.

P2240959-t-tt.jpg - 7202 BytesÅrsmötet avslutades på sedvanligt sätt med dragning på dagens lotteri och sedan var det dags att vandra ut i kvällningen på väg mot en ny släktforskarsäsong.

Sture Olofsson, författande ordförande, Hans Taremark fotograferade


Alla bilder

P2240935-t
P2240939-t
P2240946-t
P2240950-t
P2240954-t
P2240957-t
P2240959-t
1/7 
start stop bwd fwd